Завантаження

  • 21.02.18

Як наслідок, терміни розгляду справ спливають і ніхто не несе відповідальності. 19 лютого експертна громадськість та ГО “Родини Героїв Небесної Сотні” зібралися, щоб не лише обговорити питання відповідальності суддів Майдану, яке досі зависло на етапі розгляду справ, але й  питання заходів, які має вжити влада, аби ситуація із масовими випадками засудження невинних осіб не повторилася.

На жаль, Вища рада правосуддя – ключовий орган в процесі очищення суддівських лав, не делегувала на дискусію жодного представника, чим продемонструвала своє небажання йти на конструктивну співпрацю та притягнути до відповідальності тих, хто засуджував активістів та забороняв Майдан.

Роман МАСЕЛКО, член Громадської ради доброчесності, адвокат родичів Героїв Небесної Сотні зазначив, що 85 % “суддів Майдану” залишилися на своїх посадах. Зокрема, вони успішно пройшли перевірку за законом “Про відновлення довіри до судової влади в Україні” та “Про очищення влади” й продовжують відправляти правосуддя іменем України: “Ми знаємо, що в ті часи рішення виносилися зі вказівок з Адміністрації Президента. Це означає, що і після Майдану залишилися судді, які є залежними, ручними і готові виконувати вказівки зверху”.

За даними Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів “суддями Майдану” є 351 особа. Маселко навів статистику щодо звільнень: “Вища рада правосуддя звільнила лише 48 “суддів Майдану”. Сьогодні ці люди продовжують працювати, а дехто навіть отримав посади в новому Верховному Суді. За останні чотири роки Вища рада правосуддя внесла подання про звільнення всього 61 судді. З них 10 подань оскаржені і скасовані. Щодо 204 суддів ВРП відмовилася відкривати навіть дисциплінарні справи, а багатьом “суддям Майдану” вдалося уникнути відповідальності саме через затягування розгляду справ Вищою радою правосуддя”.

Галина ЧИЖИК, співкоординаторка Громадської ради доброчесності, додала, що вже чинна Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища рада правосуддя допустили призначення суддів Майдану до нового Верховного Суду: “Подивіться, хто пройшов до нового Верховного Суду. Суддя Олександр Золотніков, який у часи Революції забороняв мітинги в Одесі, а також Алла Лесько, членкиня ВРП, яка допомагала “суддям Майдану” уникати відповідальності. ВККС та ВРП демонструють свою бездіяльність, некомпетентність та неспроможність задовольнити одну з ключових вимог Революції, те, заради чого віддали життя хлопці на Майдані”.

На думку Віталія ТИТИЧА, співкоординатора Громадської ради доброчесності та адвоката родин Героїв Небесної Сотні, стара судова влада бере реванш і всі затягування справ – це не більше, ніж провокативна маніпуляція: “Чотири роки вони сиділи в засаді, як-то кажуть. Але нинішні соціальні й політичні обставини, в яких ми існуємо, дають можливість реваншувати, що вони активно і роблять. Судді, яких не звільнили, не те що почуваються нормально, вони з легкістю долають перешкоди та стають новими суддями вже “реформованого” суду”.

Слово також мали і родичі загиблих на Майдані, зокрема Володимир ГОЛОДНЮК, батько Устима Голоднюка, стверджує, що рішення суддів були ключовими на Майдані: “Вам нагадати, як виносили неправосудні рішення, засуджували активістів, забороняли Майдан? Невже все так швидко забулося? Судді мало того, що не звільненні і не покарані, вони пішли на інші посади і судять теперішніх активістів. Але не треба нас шити у дурні. Запам’ятайте, якщо людей обмежують у їхніх правах – люди обурюються”.

До дискусії долучився і керівник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій ГОРБАТЮК. Він зауважив, що на контролі у правоохоронців понад 600 рішень судів проти активістів Євромайдану: “Обвинувальні акти щодо 16 суддів вже направлені до суду. Вони стосуються рішень щодо Автомайдану, заборони проведення мітингів, запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою”. На його думку, затягування відбувається через те, що бракує слідчих і прокурорів, і власне сама судова система дає великий спротив: “Судді відмовляються свідчити проти колег, що ускладнює і гальмує розслідування”.

Нагадаємо, минулого тижня Вища кваліфікаційна комісія суддів України прийняла зміни до положення про кваліфікаційне оцінювання суддів, внаслідок якого судді Майдану можуть з легкістю уникнути відповідальності під час переатестації та потрапити вже у новий суд.