Завантаження

Громадська рада доброчесності (ГРД) — незалежний громадський орган, що з 2016 року на підставі статті 87 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» сприяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів (ВККС) в оцінюванні чинних суддів та доборі кандидатів на посади суддів.

Громадська рада доброчесності складається з двадцяти членів, які обираються строком на два роки.

Відповідно до частини 6 статті 87 Закону Громадська рада доброчесності, зокрема:

  • збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді);
  • надає Вищій кваліфікаційній комісії суддів України інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді);
  • надає, за наявності відповідних підстав, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності, який додається до досьє кандидата на посаду судді або до суддівського досьє;
  • делегує уповноваженого представника для участі у засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо кваліфікаційного оцінювання судді (кандидата на посаду судді).

Частиною першою статті 88 Закону визначено:

Якщо Громадська рада доброчесності у своєму висновку встановила, що суддя (кандидат на посаду судді) не відповідає критеріям професійної етики та доброчесності, то Вища кваліфікаційна комісія суддів України може ухвалити рішення про підтвердження здатності такого судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді лише у разі, якщо таке рішення підтримане не менше ніж одинадцятьма її членами.

Попередній склад Ради затверджено зборами представників громадських об’єднань, які були скликані Головою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і відбулися 11 листопада 2016 року. Відповідне повідомлення оприлюденено на офіційному веб-сайті ВККС.

Перші офіційні збори Ради відбулися 23 листопада 2016 року. На них був ухвалений Регламент і були обрані два координатори, які виконуватимуть комунікаційні функції. Це адвокат Віталій Титич (представляє Transparency International Ukraine та ГО «Автомайдан») та юрист Галина Чижик (ГО «Центр демократії та верховенства права»). 

Поточний склад Ради затверджено зборами представників громадських об’єднань, які були скликані Головою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і відбулися 17 грудня 2018 року. Відповідне повідомлення оприлюденено на офіційному веб-сайті ВККС. Наразі координаторами Ради є Михайло Жернаков та Кулібаба Андрій.