-
11.03.19
На офіційному сайті ВРП повідомляється, що Рада “врегулювала конфлікт інтересів” членів Вищої ради правосуддя Ігоря Бенедисюка, Наталі Волковицької, Миколи Гусака, і Тетяни Малашенкової, які отримали перемогу в конкурсі та рекомендовані ВККС на посади у касаційних інстанціях у складі ВС.
Утім, факт подолання у такий спосіб КІ викликає справедливі сумніви у колі правників. Зокрема, кандидат юридичних наук і голова правління ГО “Експертний центр з прав людини” Володимир Сущенко вважає, що для забезпечення об’єктивності вказані члени ВРП мали би достроково скласти свої повноваження перед тим, як подавались на конкурс до Верховного Суду.
“Навіть зважаючи на те, що Конституція і закони України не містять прямої заборони брати участь в такому конкурсі представникам органів суддівського урядування та, спираючись на позитивний світовий досвід функціонування правових систем в країнах розвинутої демократії та правової культури, чинні судді-члени ВРП мали би, піклуючись про імідж своєї професії, або не брати участь в цьому конкурсі, або ж, принаймні, призупинити свої повноваження на час участі в конкурсі. Це був би реальний приклад того, я можна і треба уникати «конфлікту інтересів», зберігати власну честь і гідність і піклуючись про рівень довіри суспільства до судової гілки влади!”, – зауважує Сущенко.
До слова, члени Вищої ради правосуддя також мають конфлікт інтересів із багатьма кандидатами на посади у Верховному Суді, оскільки раніше вони разом працювали в судовій системі.
Також нагадуємо, що під час попереднього конкурсу до ВС аналітики Фундації DEJURE виявили загалом 71 випадок конфлікту інтересів між членами ВРП та претендентами на посади суддів. Тоді більшість членів Ради правосуддя заявили про самовідвід, однак ВРП усунула лише 4. Таким чином, попри визнання упередженості своїх членів Рада правосуддя забезпечила їхню участь у поданні кандидатур на призначення до ВС.