Завантаження

  • 26.09.19

Залучення до процедур з відбору та перевірки членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і Вищої ради правосуддя (ВРП) міжнародних експертів дозволяє розраховувати на позитивний результат. Однак це можливо лише за умови вирішального голосу міжнародних експертів під час перевірки та формування органів суддівського врядування.

Ухвалений 12 вересня Верховною Радою в першому читанні проект закону пропонує провести перевірку доброчесності суддів Верховного Суду. Однак закон не передбачає процедури проведення такої перевірки і не встановлює гарантій дотримання незалежності суддів. Cкорочення складу Верховного Суду з 200 до 100 суддів нічим не обгрунтовано і не враховує реального навантаження на суд. У разі такого скорочення і непомірного навантаження строк розгляду справ зросте, що явно суперечить очікуванням громадян.

Остаточні рішення щодо складу Верховного Суду приймала ВРП, яка на 80% складається з колишніх суддів, кадрове оновлення якої не передбачено законопроектом 1008. Натомість саме чинній ВРП, попри очевидні провали, пропонується надати значно ширші повноваження у визначенні порядку роботи нової ВККС та формуванні нового складу Верховного Суду.

За таких умов, без “перезавантаження” ВРП діяльність Комісії з питань доброчесності та етики, а також оновлених ВККС і Верховного Суду залишатиметься неефективною.

Особливе занепокоєння викликає позбавлення ВККС можливості самостійно затверджувати свій регламент і правила оцінювання суддів. Ми маємо досвід, коли незаконними змінами у регламент фактично на 1,5 роки було створено штучні перешкоди у роботі ГРД та встановлено можливості для протягування недоброчесних суддів. Вважаємо, що оновлена ВККС повинна мати право самостійно регламентувати свою роботу та нести повну відповідальність за її результати.

Також звертаємо увагу, що проект закону жодним чином не передбачає перегляду рішень ВККС про позитивне кваліфікаційне оцінювання сотень суддів, щодо доброчесності яких виникли обґрунтовані сумніви в громадськості.

ГРД підтримує позицію громадських організацій щодо законопроекту № 1008 і закликає Верховну Раду доопрацювати документ, встановивши в ньому:

  • строки для перевірки членів ВРП Комісією з питань доброчесності та етики;
  • надання міжнародним експертам ключової ролі в Комісії з питань доброчесності та етики та конкурсній комісії з добору майбутніх членів ВККС;
  • чіткий і прозорий механізм перевірки доброчесності суддів Верховного Суду, а також адекватну кількість суддів, яка забезпечить отримання громадянами рішень у розумні строки;
  • можливість оновленій ВККС самостійно затверджувати регламент та порядок перевірки суддів;
  • повторну перевірку доброчесності суддів, щодо яких є висновки ГРД;
  • нову процедуру формування ВРП через конституційні зміни.