Завантаження

  • 27.09.19

Тільки “так” чи “ні”, – саме ці прості та короткі питання дозволили серу Ентоні викрити недоброчесність кандидатів на конкурсі до Вищого антикорупційного суду України, що відбувся за участі іноземних експертів.

Днями голова ГРМЕ провів для ГРД дводенний тренінг з перехресних допитів, під час якого члени Ради навчались комунікації із суддями та кандидатами. Захід відбувся у Києві за підтримки Міжнародної організації права розвитку (IDLO).

Насправді, мені досвід ГРМЕ був ближчий, ніж решті колег, бо це також мій досвід – взимку 2019 я працювала разом з сером Ентоні та іншими членами ГРМЕ, допомагаючи їм оцінити кандидатів до Вищого антикорупційного суду. Дуже важливо, що члени ГРД отримали таку рідкісну і цінну нагоду повчитись в Сера Ентоні – він майстер проведення допитів, і йому вдалось зловити на брехні багатьох негідних кандидатів до антикорупційного суду“, – поділилась членкиня ГРД Галина Чижик.

Розбираючи реальні кейси з конкурсу до ВАС і здійснювану міжнародними експертами попередню комунікацію з суддями під час співбесід, розумієш наскільки цього бракує українському правосуддю”, – зауважив координатор ГРД Андрій Кулібаба.

Під час тренінгу сер Ентоні Хупер звернув увагу на те, що сприяючи Вищій кваліфікаційній комісії в оцінюванні суддів ГРД, як і ГРМЕ під час конкурсу до ВАС, не має доводити недоброчесність кандидата/судді поза розумним сумнівом, бо цей стандарт є надзвичайно високим і застосовується в кримінальному процесі. На думку британського експерта, завдання ГРД у процедурі оцінювання судді – засвідчити факти брехні з боку судді чи інші факти, які є доказами його недоброчесних вчинків.

 

“Як практикуючому адвокату, мені було важливо з’ясувати, що в конкурсах доцільно застосовувати стандарт “наявність обґрунтованого сумніву в доброчесності” кандидата/судді, з чим погодилась ВККС при доборі до Вищого антикорупційного суду“, – зазначив член ГРД Олег Яким’як.

Нагадаємо, під час формування у 2018-2019 роках Вищого антикорупційного суду Україна вдалась до безпрецедентного рішення – залучити до добору суддів іноземних експертів. Так було створено Громадську раду міжнародних експертів (ГРМЕ) – спеціальний орган з числа відомих міжнародних експертів, покликаний допомагати Вищій кваліфікаційний комісії суддів України в прийнятті рішень щодо суддів.

На відміну від Громадської ради доброчесності ГРМЕ мала повноваження ветувати кандидата на посаду судді ВАКС у разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо його/її доброчесності чи професійності. Саме визначальна роль міжнародних експертів забезпечила високі стандарти добору. За результатами конкурсу, суддями ВАКС стали 38 із 343 кандидатів. Суд розпочав свою роботу 5 вересня нинішнього року.

Наразі на розгляді Верховної Ради перебуває законопроект №1008, який пропонує серед іншого залучити міжнародних експертів до оновлення органів суддівського врядування. ГРД висловила свою позицію щодо запропонованих змін, яку виклала у своєму зверненні до парламенту.