Завантаження

  • 25.08.20

Забезпечення прозорості та прогнозованості процедур є однією з ключових вимог для якісного проведення кваліфікаційного оцінювання. Розповідаємо, як Громадська рада доброчесності забезпечує прозорість оцінювання доброчесності суддів. 

Чіткі критерії визначення недоброчесності суддів

Громадська рада доброчесності сприяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів в оцінюванні суддів. Зокрема визначає, чи відповідає суддя або кандидат вимогам доброчесності та професійної етики, збираючи та аналізуючи інформацію щодо нього.

Для більш ефективного та об’єктивного оцінювання Громадська рада доброчесності розробила перелік Індикаторів для оцінювання відповідності суддів або кандидатів на посади суддів критеріям суддівської етики та доброчесності. 

Індикатори базуються на Бангалорських принципах поведінки суддів, висновках Венеційської комісії, а також враховують положення Кодексу суддівської етики та Керівні положення Громадської ради міжнародних експертів, яка оцінювала доброчесність суддів Вищого антикорупційного суду.

Індикатори допомагають ГРД аналізувати дотримання суддею шести критеріїв доброчесності: незалежності, неупередженості, чесності та непідкупності, дотримання етичних норм, дотримання принципу рівності та старанності. 

Наявність чітких затверджених індикаторів допомагає суддям та кандидатам в судді ознайомитись зі стандартами ГРД до проходження кваліфікаційного оцінювання і робить його більш прогнозованим для кандидатів. 

Узагальнення практики ГРД

Громадська рада доброчесності самостійно узагальнює свою практику, в якій наводить приклади та роз’яснення застосування Індикаторів недоброчесності. 

Так ми допомагаємо суддям та кандидатам в судді зрозуміти, як ГРД трактує Індикатори недоброчесності. В узагальненні практики також пояснюємо, у яких випадках ГРД надає висновок про недоброчесність судді, а в яких обмежується наданням інформації про кандидата.

Все це забезпечує більш прозору та прогнозовану для кандидатів процедуру кваліфікаційного оцінювання. Завантажити Узагальнення практики за 2019 рік можна за посиланням.

Відкриті дані

Громадська рада доброчесності заохочує аналітиків та юристів до аналізу практики. Нещодавно на сайті ГРД з’явилась можливість завантажувати рішення ГРД у форматі відкритих даних.

Формат відкритих даних дозволяє обробляти інформацію машинним методом, що прискорює та полегшує аналіз рішень ГРД будь-якими дослідниками. Всі рішення ГРД були і будуть публічними та відкритими для кандидатів та громадськості. 

Комунікація

Громадська рада доброчесності активно комунікує з громадськістю, суддями та кандидатами в судді через офіційний сайт, Facebook-сторінку та ЗМІ. 

Через ці канали ГРД роз’яснює власну практику, знайомить із персональним складом ГРД та поширює свої заяви.

Зв’язатись із Секретаріатом ГРД можна через електронну пошту info@grd.gov.ua або через особисті повідомлення Facebook-сторінки ГРД.