Завантаження

  • 02.10.19

30 вересня попри висновок Громадської ради доброчесності успішно пройшов співбесіду та визнаний Вищою кваліфікаційною комісією (ВККС) відповідним посаді суддя Октябрського районного суду Полтави Сергій Антонов. Хоча за затвердженими ГРД індикаторами суддя не відповідає критеріям професійної етики та доброчесності, схоже, тепер він має всі шанси поновитись на посаді.

Штрафи, менші за хабар

У своєму висновку щодо Сергія Антонова ГРД, зокрема, звернула увагу Комісії на непропорційно м’які вироки у справах про корупційні дії посадовців.

Так, у 2013 році Сергій Антонов визнав винним в отриманні 1,5 тис. дол. неправомірної вигоди тодішнього заступника начальника управління у справах захисту прав споживачів Полтавщини, а нині народного депутата Іллю Ківу. Суд встановив, що кошти були надані Ківі в обмін на істотне зменшення штрафу продавцем ювелірних прикрас. Однак за вчинення тяжкого злочину суддя Антонов покарав чиновника штрафом у 10 200 грн. та річним позбавленням права займати владні посади.

Свій вирок Сергій Антонов обгрунтував особливостями Іллі Ківи (у т.ч. лікування в психіатричній лікарні, численні черепно-мозкові травми, що призвели до психопатизації особистості, а також керівництво федерацією дворового футболу), його законослухняною поведінкою та активною громадською діяльністю. (Більше – у повному тексті висновку).

Потурання репресіям проти колег

Октябрський райсуд Полтави став відомим завдяки колезі Сергія Антонова – Ларисі Гольник, яка викрила корупційні дії керівництва і за це зазнає тривалих переслідувань з боку голови суду Олександра Струкова.

Із численних повідомлень ЗМІ, самої Гольник, а також рішень НАЗК, Вищої ради правосуддя і Ради суддів України відомо, що репресії по відношенню до неї відбуваються з мовчазної згоди решти суддів. За інформацією ГРД, Сергій Антонов також неодноразово підтримував неетичну поведінку та протиправні дії керівництва щодо судді Гольник, але жодного разу не піднімав питання про їхню недопустимість та відповідальність за це голови суду.

На думку ГРД, така поведінка судді Антонова свідчить про недотримання ним етичних норм (індикатор 4.13 невідповідності критеріям професійної етики та доброчесності). Пояснюючи ці факти у висновку під час співбесіди в Колегії ВККС Сергій Антонов зазначив, що вважає питання ГРД щодо тиску на суддю Гольник “неконкретним і некоректним”.

“Не знав, що треба декларувати”

Також ГРД виявила, що Сергій Антонов безпідставно не задекларував право користування квартирою у Полтаві, яка належить його матері та взагалі не зазначив жодного житла, де б міг проживати разом з родиною (індикатор 4.6).

Коментуючи викладені у висновку ГРД факти під час співбесіди з Колегією ВККС, Сергій Антонов послався на “незнання вимог декларування” і пояснив, що “добросовісно вважав”, що квартиру, в якій мешкає на правах користування, “не потрібно декларувати”.

І хоч члени ВККС зауважили порушення вимог закону, однак не поставили судді 0 балів за доброчесність.

Наслідки такого “очищення” суддівських кадрів красномовно засвідчують оприлюднені НАБУ та ГПУ розмови судді Окружного адміністративного суду м.Києва Ігоря Погрібніченка, якого ГРД рік тому рекомендувала звільнити. Він хизується перед колегами тим, що більшість того, що було “неприйнятним” до визнання його доброчесним Комісією, тепер – “абсолютно прийнятне”.

 

 

 

Проблема також полягає в тому, що чинний склад ВККС, який законопроект №1008 пропонує розпустити, вже “перевірив” сотні подібних до Антонова та Погрібніченка суддів і продовжує залишати десятки на посадах щодня. Саме тому ГРД закликала парламент встановити механізм повторної перевірки суддів із висновками про невідповідність критеріям професійної етики та доброчесності.

Читати висновки ГРД
Повідомити ГРД достовірні дані про суддів можна через форму на сайті або на електронну адресу info@grd.gov.ua.