Завантаження

  • 24.09.19

Упродовж двох років передбачене реформою кваліфікаційне оцінювання пройшли майже 3000 суддів – близько половини суддівського корпусу. 

За даними ВРП, за цей час Рада отримала від ВККС рекомендації про звільнення 172 суддів, які не підтвердили свою відповідність займаній посаді під час обов’язкового кваліфікаційного оцінювання. З них ВРП розглянула менше половини (44%), а рішення про звільнення ухвалила лише стосовно 22 суддів (12,8%).

Проблема також полягає в самому оцінюванні, яке успішно складають судді, щодо яких Громадська рада доброчесності виявила факти, що свідчать

  • про сумнівно набуті ними статки і майно,
  • причетність до незаконної схеми втручання у систему авторозподілу справ суду, або
  • залежність від політиків. 

Детально недоліки процедури кваліфікаційного оцінювання проаналізовані у дослідженні громадських організацій. 

Ознайомитись із висновками, які ГРД надає ВККС стосовно суддів в межах оцінювання, можна в однойменному розділі сайту, що постійно оновлюється.

Щоб повідомити ГРД інформацію про суддів або кандидатів на посади

  • зареєструйтесь на сайті,
  • знайдіть у пошуку суддю/кандидата за прізвищем та
  • скористайтесь формою “повідомити” для завантаження достовірної інформації. 

У разі відсутності суддівського профайлу на сайті ГРД, надайте, будь ласка, інформацію в листі на електронну адресу info@grd.gov.ua

Дані з відповіді Вищої ради правосуддя на запит ГРД станом на 9 вересня 2019 року

Інфографіка за даними Вищої ради правосуддя станом на 9 вересня 2019 року.

Нагадаємо, що результатом судової реформи мало стати очищення суддівського корпусу від кадрів, які не підтвердили відповідність критеріям компетентності, професійної етики та доброчесності. 

Саме з цією метою було розпочато процедуру обов’язкового кваліфікаційного оцінювання Вищою кваліфікаційною комісією, а для сприяння оцінюванню створено Громадську раду доброчесності. Проте другий рік більшість наданих ГРД висновків з виявленими щодо суддів фактами долаються чинною ВККС, а оцінювання перетворилось на конвеєр удаваної доброчесності. 

 Рівень довіри до органів суддівського врядування за даними опитування
Центру політико-правових реформ та Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, липень 2019 року.

Наразі на розгляді Верховної Ради перебуває президентський законопроект №1008, який пропонує перезавантаження ВККС із залученням міжнародних експертів, але без змін у складі та процедурі формування Вищої ради правосуддя. Про ризики цієї ініціативи парламентарів вже попередила громадськість.

Про те, чому без перезапуску ВРП ми не побачимо незалежного і справедливого суду – докладно у  “Реєстрі провалів Вищої ради правосуддя.

Дізнатись, за якими критеріями Громадська рада доброчесності перевіряє суддів та кандидатів на посади в судах можна за посиланням на затверджені ГРД індикатори невідповідності критеріям професійної етики та доброчесності.