Завантаження

  • 30.09.19

Ця теза лягла в основу проекту спільної резолюції, яка об’єднала представників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій та Громадської ради доброчесності.

Документ став предметом обговорення під час круглого столу “Становлення справедливості в Україні”, що відбувся 26 вересня. Він покликаний звернути увагу нової влади, суддів та співгромадян на інструменти, що допоможуть відновити довіру до правосуддя.

Очільники Церков та релігійних організацій висловили занепокоєння станом справедливості в Україні і нагадали, що кілька років тому у своєму зверненні до президента і уряду ВРЦіРО вже закликала забезпечити гарантоване Конституцією верховенство права. Однак тоді голос релігійної спільноти не було почуто.

Без докорінної зміни в сфері судочинства, змін культури ставлення до правосуддя, Україна, як цивілізована європейська країна майбутнього не має, – зазначив під час обговорення речник Православної Церкви України Євстратій (Зоря)Як іржа, що поступово підточує і може зруйнувати міцні металеві речі, так і несправедливе, корумповане судочинство руйнує найкращі досягнення країни в багатьох інших сферах. Тому можна розраховувати на нашу підтримку у заходах, спрямованих на поліпшення ситуації з правосуддям в Україні”, – запевнив архиєпископ.

 

Речник Православної Церкви, архиєпископ України Євстратій (Зоря)

У свою чергу координатор ГРД Михайло Жернаков наголосив на тому, що запорукою справедливого суду є доброчесні судді. Однак, зробивши суддівську доброчесність конституційною вимогою та створивши громадський орган для визначення відповідності суддів, Україна не забезпечила точного поняття того, що слід вважати доброчесним. Цю місію взяла на себе три роки тому Громадська рада доброчесності. ГРД розробила на основі схвалених ООН Бангалорських принципів поведінки суддів власні індикатори для визначення невідповідності суддів/кандидатів критеріям професійної етики та доброчесності.

 

Координатор ГРД Михайло Жернаков

Нас часто запитують, чи реалістично взагалі досягти доброчесності суддівського корпусу. Відповідь проста – якщо ми хочемо бути державою в принципі, то в нас немає іншого шляху. Однак перед Україною постала проблема відсутності практики оцінки доброчесності, критеріїв та визначення результатів. Саме тому ми вирішили об’єднати свої зусилля зі Всеукраїнською Радою Церков, адже доброчесність – загальнолюдське поняття, і хто, як не релігійні організації можуть дати пораду й оцінку щодо його застосування в тому числі й щодо суддів”, – зауважив координатор ГРД Михайло Жернаков.

 

В умовах коли потрібно було застосовувати цей термін практично, не було часу шукати точного визначення, адже від нас чекали рішень щодо доброчесності суддів/кандидатів”, – поділився з учасниками адвокат, член ГРД Андрій Савчук. – Тому ми, зібравшись із силами, розробили власні критерії. Ми отримали шквал критики і за три роки звикли сприймати її як належне. Однак, безумовно, ми би хотіли “звірити годинники” з моральними авторитетами, адже Церква є взірцем в питаннях моральної етики і доброчесності”, – зазначив він. 

 

Адвокат, член ГРД Андрій Савчук

Представники церков і релігійних організацій висловили свою підтримку критеріям, якими керується Рада для визначення суддівської доброчесності. Один з ключових – незалежність.

Судова влада може забезпечити справедливість лише, якщо буде діяти на засадах верховенства права та тільки будучи незалежною – від президента, від парламенту, від уряду і від органів прокуратури”, – підкреслив протоієрей Української Греко-Католицької Церкви о. Олекса Петрів.

 

Протоієрей Української Греко-Католицької Церкви о. Олекса Петрів

Запрошений до обговорення колишній виконавчий директор та голова правління антикорупційної організації Transparency International Україна, народний депутат Ярослав Юрчишин підкреслив важливість осмислення ціннісної складової судової реформи і спільної ролі в цьому громадськості та моральних авторитетів.

Важливо також пояснювати, що насправді відбувається в судах, що існують багато доброчесних суддів, які приймають правомірні рішення. Питання до нас, як законодавців – створити систему позитивної селекції, щоб доброчесні судді ставали головами судів, потрапляли до вищої інстанції і ставали зразком для інших. Вдячний суддям, які не мовчать і викривають несправедливість та корупцію в системі”, – зазначив Ярослав Юрчишин.

 

Колишній виконавчий директор  та голова правління Transparency International Україна,
народний депутат Ярослав Юрчишин

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій та Громадська рада доброчесності закликають владу, суддів і співгромадян керуватися у своєму повсякденному житті моральними цінностями, бути толерантними й милосердними. Також висловлюють готовність до діалогу та співпраці з українською владою і суддівським корпусом.

Нагадаємо, наразі до розгляду Верховною Радою у другому читанні готується поданий президентом законопроект №1008, який пропонує оновити Вищу кваліфікаційну комісію суддів за участю міжнародних експертів та створити Комісію з питань доброчесності та етики. Громадська рада доброчесності закликала парламент врахувати пропозиції громадських організацій та виправити недоліки, що заважають втілити запропоновані зміни в судовій системі.