Завантаження

  • 09.08.19

Завдання Громадської ради доброчесності – збирати, аналізувати та перевіряти інформацію щодо суддів та кандидатів на суддівські посади. Так ми виконуємо покладену на нас Законом про “Судоустрій і статус суддів” функцію – сприяти Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді/кандидата критеріям професійної етики та доброчесності в межах кваліфікаційного оцінювання та добору до судових інстанції.

Однак протягом нинішнього року для отримання запитуваної публічної інформації члени ГРД були змушені регулярно позиватись проти судів та відповідальних за їхнє реформування державних органів – Вищої кваліфкомісії (ВККС) та Вищої ради правосуддя (ВРП).

1. Приховування даних у досьє суддів.

У липні минулого року успішно пройшов оцінювання Комісії суддя Дніпровського суду м.Києва Едуард Бовкун, якого затримували та судили за отримання хабаря. На співбесіді в межах оцінювання виявилось, що справу закрито, і суддя начебто надав на підтвердження Комісії відповідні документи. Однак, всупереч вимогам закону у розміщеному на сайті ВККС досьє судді Бовкуна згадані документи були відсутні. Не було там і рішення про визнання його таким, що відповідає займаній посаді. Член ГРД Роман Маселко подав до Комісії запит із проханням надати йому копії документів, які суддя Бовкун надав Комісії та рішення ВККС за результатом співбесіди. Однак замість документів отримав відповідь про те, що всі дані розміщені на сайті, хоча раніше Комісія підтвердила: на сайті запитуваних документів судді немає.

Член ГРД оскаржив цю відмову у Верховному Суді, який 20 лютого 2019 задовольнив позов та визнав дії Вищої кваліфікаційної комісії неправомірними. Комісія подала апеляційну скаргу на це рішення. Але 25 червня Велика Палата Верховного Суду повністю відмовила у задоволенні скарги та підтвердила неправомірність дій ВККС.

2. Відмови у наданні публічної інформації.

Майже рік адвокат, член Громадської ради доброчесності, Роман Маселко виборював відповідь на свій запит стосовно отримання службових квартир шістьма суддями Окружного адміністративного суду міста Києва. Попри те, що ця інформація спричинила суспільний резонанс і стала підставою для негативних висновків Ради щодо суддів Андрія Федорчука та Ігоря Погрібніченка, керівництво ОАСК відмовилось її надати.

9 липня Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду повністю задовольнила позов члена ГРД до ОАСК. Однак хто відповість за системне порушення законодавства про доступ до публічної інформації?

У квітні Верховний Суд визнав, що Вища кваліфікаційна комісія суддів незаконно затягувала відповідь на запит члена Громадської ради доброчесності, адвоката Романа Маселка. У ньому член ГРД просив Комісію надати вмотивовані Рішення колегій ВККС, якими було відхилено негативні висновки Ради щодо кандидатів на посади у новоствореному Верховному Суді.

Загалом лише за останній рік Верховний Суд виніс 6 рішень за позовами члена ГРД, якими встановив порушення Комісією законодавства на доступ до інформації. Це свідчить про системність порушень Комісією законодавства та суперечить твердженням про безпрецедентну відкритість ВККС. Боротьба за доброчесний суд триває!

Нагадаємо, що сприяти якісній перевірці суддівського корпусу можуть і громадяни, повідомляючи достовірну інформацію про недоброчесні дії та спосіб життя місцевих суддів Громадській раді доброчесності на електронну адресу info.grd.ua@gmail.com. У темі листа вкажіть, будь ласка, “інформація_про суддю_(його прізвище, ім’я та по батькові)”.